Eskisehir'in nesi meşhurdur? Eskişehir'in en meşhur yemekleri ve alınacak hediyeler

genişletmek

Eskişehir her yıl en çok turist çeken önemli şehirler arasında yer alıyor. En çok güzel müzeleri ve kültürel dokularıyla ünlü olduğunu söylemek gerekir. Zengin bir mutfağa sahip olmasının yanı sıra birbirinden güzel hediyelik ürünleriyle de beğeni topluyor. Özellikle Eskişehir denildiğinde lületaşı en meşhur hediyelik eşyaların başında gelir. Ayrıca pek çok seramik türü de ön plana çıkıyor.

Eskişehir'in en meşhur yemekleri ve alınacak hediyeler

Ünlü yemeklerinin yanı sıra alınabilecek hediyelik eşyalar açısından da Eskişehir en turistik yerler arasında yer alıyor. Özellikle un bazlı yemeklerin çok daha fazla öne çıktığını söylemek gerekiyor.

– Pırasalı Arnavut böreği

– Yabancıya

– Kalakay

– Kısa hamurlu hamur işleri

– Ağzı açık

-Kelem Sarma

– Karaciğer dolması

– Düğün köfte çorbası

– Doldurulmuş buğday kökü

– Göceli tarhana çorbası

Hem merkezde hem de ilçelerde yöresel yemeklerin ve lezzetlerin çok ve farklı olduğunu belirtmek gerekir. Metamfetaminin yanı sıra luga helvası ve kızarmış nohut unu da hediye olarak getirilecek yiyecekler arasında yer alıyor. Eskisehir çarşılarından satın alınabilecek lokumun yanı sıra lokum da yanınızda getirebileceğiniz güzel hediyelerden biridir. El sanatları ve camın yanı sıra seramik ürünler de güzel hediye fırsatları sunuyor.

Eskisehir'in nesi meşhurdur?  Eskişehir'in en meşhur yemekleri ve alınabilecek hediyelerEskisehir'de Gezilecek Yerler

Eskişehir'de gezilecek pek çok farklı turistik yer bulunmaktadır. Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı, Kurşunlu Cami ve Külliyesi, Şelale Mangalbaşı Parkı, Eskişehir Ordu Pazar Evleri ve Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykel Müzesi gibi pek çok yer bulunmaktadır. Öte yandan Eskişehir'de gerçekten etkileyici bir akvaryum dünyası var.

Eskişehir Kurtuluş Müzesi ve Kentpark bu konuda en önemli yerler arasında yer alıyor. Genel anlamda gezilecek birçok yerin olduğu ve hem yaz hem de kış aylarında en çok tercih edilen turistik lokasyonlardan biri olduğu söylenebilir. Aynı zamanda Eskişehir’e geldiğinizde harika hediyelik eşyalar satın alabilir veya leziz yöresel lezzetleri deneme şansına sahip olabilirsiniz.

Kaynak: Articlenet

Erzurum'un nesi meşhurdur? Erzurum'un en meşhur yemekleri ve alınacak hediyeler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir