Fındığın besin değeri: Fındıkta kaç kalori var?

genişletmek

KAYNAKCnnturk.com

Geleneksel ve popüler tüketimi oldukça yaygın olup, geleneksel mutfaklarda özellikle tatlılarda kullanımı oldukça yaygındır. Çiğ veya kavrulmuş olarak satılan ve kendine has bir aromaya sahip olan fındık; Besin değerleri açısından da oldukça yüksek bir içeriğe sahiptir.

Fındığın besin değeri

100 gram fındık 628 kalori içerir. Bir porsiyon (24 gr) fındık 151 kalori, bir porsiyon (2 gr) fındık ise 13 kalori içerir. 100 gram fındıkta 16,7 gram karbonhidrat, 60,75 gram yağ, 14,95 gram protein ve 9,7 gram lif bulunmaktadır.

Zengin besin değerleri içeren ve her gün yeterli miktarda tüketildiği takdirde insan sağlığına oldukça faydalı olan fındık, aynı zamanda ara öğünlerde tüketilebilecek en lezzetli ve sağlıklı atıştırmalıklardan biridir. Üstelik kemik sağlığını önemli ölçüde güçlendirmekten bağışıklık sistemini güçlendirmeye kadar pek çok faydası var.

Fındık kaç kaloridir?

Bir avuç fındık yaklaşık 24 grama karşılık gelir ve 3,59 gram protein içerir. Bu gıdada bulunan en zengin besin türü doymamış yağlardır. Bir avuç fındıkta bulunan 14,58 gram doymamış yağ, insan vücudunun yağ ihtiyacını karşılamada oldukça etkilidir.

Bu tür kurutulmuş meyveler bol miktarda protein ve doymamış yağ içermesinin yanı sıra lif ve karbonhidrat açısından da zengindir. A, E ve C vitaminleri, demir ve kalsiyum açısından da iyi bir kaynak olan fındık, 24 gramında yaklaşık 151 kalori içermektedir. Bu nedenle içerdiği kalori ve yağ miktarından dolayı porsiyonları kontrol ederek tüketmek gerekir.

Fındığın faydaları nelerdir?

Lezzetli bir kuruyemiş olmasının yanı sıra sağlıklı bir atıştırmalık olarak da bilinen fındığın içerdiği doymamış yağlar, kalp-damar sağlığını koruyarak kalp krizi riskini önemli ölçüde azaltıyor. E vitamini açısından da zengin olan bu besin, mesane kanseri başta olmak üzere pek çok kanser türünün oluşumunu engellemeye yardımcı oluyor.

E vitamini hafızayı güçlendirdiğinden fındık tüketmek aynı zamanda hafızayı da güçlendirir. Kasların güçlenmesine ve kas hacminin artmasına yardımcı olan fındık aynı zamanda güçlü kemikler için ihtiyacımız olan magnezyum ve kalsiyumu da bol miktarda sağlar. Cilt sağlığına da oldukça olumlu etkisi olan fındığın içerdiği E vitamini sayesinde vücut uzun süre dinç kalır.

Ayrıca E, C, K ve B6 vitaminleri, potasyum, Omega-3 yağ asitleri, bakır ve lif bakımından da zengindir. Bu bakımdan kötü kolesterol düzeyinin düşürülmesine yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda kalp hastalıklarına karşı da koruyucu görevi görüyor. Aynı zamanda çok yüksek bir antioksidandır ve akciğer, kolon, meme ve prostat kanseri gibi sık görülen kanser türlerine yakalanma riskini önemli ölçüde azaltır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir