Gençlerde kalp hastalıklarının artması aşılardan mı yoksa yaşam tarzından mı kaynaklanıyor? – SAĞLIK

Milyarlarca insana Kovid aşısı yapıldı: sorun yaratsa ihmal mi edilir?

BMJ Journals'da yayınlanan araştırmayı değerlendiren Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. IO. Tayfun Uzbay, şunları söyledi: “Milyarlarca insana Kovid aşısı yapıldı. Eğer bir soruna yol açsaydı bu kadar büyük bir popülasyonda gözden kaçması imkansız olurdu.” dedi.

Son dönemde özellikle gençler arasında yükselişe geçen kalp hastalığı ve pıhtıların arkasında başka önemli nedenlerin de olabileceğini, bunların maalesef Kovid aşıları kadar gündeme getirilip tartışılmadığını kaydeden Prof. Dr. Uzbay, şunları söyledi: “Günümüz gençleri arasında obezite çok yaygın, iyi ve sağlıklı beslenmiyorlar ve daha hareketsizler. Kafein, enerji içecekleri, amfetamin benzeri uyarıcılar ve bazı uyuşturucuların kullanımı yaygınlaşıyor. Bunların hepsi gençlerde kalp krizi ve pıhtı gibi sorunları tetikleyebiliyor” dedi. bilgilendirdi.

Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Müdürü, Rektör Danışmanı Prof. Dr. İO. Tayfun Uzbay, BMJ Journals'da yayınlanan araştırmaya göre, koronavirüs aşısının koronavirüslü kişilerde kalp hastalığı riskini azaltıp azaltmadığını değerlendirdi.

“Medyanın yaydığı suçlamalar toplumda aşı tereddütüne yol açtı.”

Kovid-19 aşılarının kalp hastalığı ve pıhtı oluşumuna neden olduğuna dair çok fazla spekülasyon yapıldığını hatırlatan Prof. Dr. Uzbay, şöyle konuştu: “Bu tür iddialar medyada da yer aldı ve toplumda aşı tereddütüne neden oldu. Ancak aşıların kalp hastalığına veya pıhtıya neden olduğu yönündeki iddiaların hiçbir bilimsel dayanağı ve kanıtlanmış bir bilgisi yoktu. Kurallara uygun, yeterli sayıda konuyu kapsayan düzgün bir çalışmaya dayanmıyordu. Bunlar çoğunlukla medyanın ve özellikle sosyal medyanın desteklediği algı yönetimine dayalı iddialardı.” dedi.

“Aşı yaptırarak hastalığı önlemek daha sağlıklı bir yaklaşımdı.”

Prof., insanların normal zamanlarda çevrelerinde meydana gelebilecek olaylardan dolayı sürekli olarak Kovid aşılarına bağlanarak korkutulduklarını da kaydetti. Dr. Uzbay, şunları söyledi: “Bu iddiaların ortaya atıldığı dönemde elimizdeki kanıta dayalı bilimsel bilgiler, Kovid-19'a neden olan virüs ve hastalığın kalp hasarına neden olabileceğini ve insanlarda pıhtılaşmaya yatkınlık yaratabileceğini gösteriyordu. Yani aşı yoluyla hastalıklardan korunmak daha sağlıklı bir yaklaşımdı.” dedi.

“Aşılar kalp hastalığına ve pıhtıya neden olsaydı bunu görürdük.”

Prof., bugün gelinen noktada BMJ Journals'da yayınlanan çalışmanın sonuçlarının duyarlı bilim insanlarının önerilerini doğruladığını söyledi. Dr. Uzbay, şunları söyledi: “Bir yıl boyunca 20 milyon kişinin takip edildiği çalışmanın sonuçları, aşıların insanları kalp hastalıkları ve pıhtı oluşumu riskinden değil, kalp hastalıkları riskinden koruduğunu gösteriyor. Çalışmada örnek sayısı oldukça fazla ve çalışma, aşıların böyle bir risk oluşturmadığına dair önemli bilimsel kanıtlar sunuyor. Aşılanmış ve aşılanmamış kişiler arasında karşılaştırma yapmak da mümkün olabilir ancak gerekli değildir. “Aşılar kalp hastalığına ve pıhtıya neden olsaydı, bunu aşılanan grupta bile ciddi bir artış olarak görürdük.” Şu şekilde bilgi verdi.

“Kalp hastalıklarının görülme sıklığı belli”

Prof. ayrıca toplumdaki kalp hastalıkları sıklığının da net olduğunu kaydetti. Dr.I. Tayfun Uzbay, şunları söyledi: “Aşı yapılanlarda genel nüfustaki görülme sıklığının önemli ölçüde artması bekleniyor. Öte yandan milyarlarca insana anti-Covid aşısı uygulandı. Eğer sorun yaratsaydı bu kadar büyük bir popülasyonda gözden kaçması mümkün olmazdı. Çünkü özellikle bilime önem veren ülkelerde aşı yapılan kişiler ve aşıların etkileri dikkatle takip ediliyordu. “Olumsuz bir durum aşının durdurulmasına ve iznin askıya alınmasına yol açacaktır.” dedi.

Gençlerde kalp hastalıkları artıyor…

Aşı karşıtı lobilerin halk sağlığına zarar verecek şekilde algıyı yönetmeye çalıştığını belirten Prof. Dr. Uzbay, sözlerini şöyle tamamladı:

“Son dönemde özellikle gençler arasında arttığı konuşulan kalp hastalığı ve pıhtıların arkasında başka önemli nedenler olabilir ve maalesef bunları Kovid aşıları kadar konuşup tartışmıyoruz. Günümüz gençleri arasında obezite oldukça yaygın, iyi ve sağlıklı beslenmiyorlar, daha hareketsiz oluyorlar ve boş zamanlarında bilgisayar başında daha fazla vakit geçiriyorlar.

Kafein, enerji içecekleri, amfetamin benzeri uyarıcılar ve bazı uyuşturucuların kullanımı yaygınlaşıyor. Ayrıca bu günlerde meth yakalamalarının arttığını da görüyoruz. Bütün bunlar özellikle gençlerde kalp krizi ve pıhtı gibi sorunları tetikleyebiliyor. “Fakat aşılarla uğraşırken bu konuları neredeyse hiç konuşmuyoruz.”

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir