George Washington Üniversitesi'ndeki Filistin yanlısı gösteride 33 kişi tutuklandı

Washington DC Belediye Başkanı Muriel Bowser ve DC Metropolitan Polis Departmanı Şefi Pamela Smith'in gösterileri ele alma yöntemleriyle ilgili bu öğleden sonra yapılması planlanan kongre duruşması, tutuklamaların ardından iptal edildi.

REKLAM

ABD'nin başkenti Washington DC'de polis, onlarca öğrencinin rektörlük ofisine yürümesinin ardından Çarşamba günü Filistin yanlısı George Washington Üniversitesi çadır kentini dağıttı ve protestocuları tutukladı.

Öte yandan Washington DC Belediye Başkanı Muriel Bowser ve DC Metropolitan Polis Departmanı Şefi Pamela Smith'in gösterilere müdahale yöntemlerine ilişkin bu öğleden sonra yapılması planlanan kongre duruşması, tutuklamaların ardından iptal edildi.

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'daki kampüslerde Filistin yanlısı gösteriler arttıkça protestocularla gerilim de arttı.

Bazı üniversiteler protestoculara baskı yaparken, bazıları da gösterilere göz yumdu. Gösterilerin sona ermesi üzerine bazı okul yönetimleri, kampüs yaşamının ve güvenliğinin bozulacağı endişesiyle polisle iletişime geçmeye başladı.

Columbia Bölgesi polisi, polisin protestocuları dağıtmak için müdahale ettiğini çünkü “protestonun istikrarsızlığının giderek arttığını” söyledi. Aralarında polise saldırı ve yasa dışı giriş suçlamalarının da bulunduğu 33 kişinin tutuklandığı bildirildi. Polis, kampa girmelerini engelleyen bazı protestocuların üzerine biber gazı sıktı.

George Washington Üniversitesi, kampüs bahçesindeki kampın devam etmesi halinde olası uzaklaştırmalara karşı uyarmıştı.

“Özgür Filistin” ve “Refahtan vazgeçin” yazılı pankartlar taşıyan protestocular Salı akşamı Şansölye Ellen Granberg'in evine yürüdü.

Okuldan yapılan açıklamada, “Üniversite, öğrencilerin özgür ifade haklarını korumaya kararlı olsa da, kamp, ​​katılımcıların birden fazla üniversite politikasını ve şehir yönetmeliğini doğrudan ihlal ettiği yasa dışı bir faaliyete dönüştü” dedi.

18 Nisan'dan bu yana 50 kampüste 2.600'den fazla kişi gözaltına alındı.

Filistin yanlısı bir çadır kent, Chicago Üniversitesi çevik kuvvet polisi tarafından temizlendi. Başlangıçta gösterilere hoşgörüyle yaklaşmayı kabul eden yöneticiler, protestoların güvenlik kaygılarını arttırarak sınırı aştığını söyledi.

Chicago Üniversitesi Rektörü Paul Alivisatos, “Üniversite, muhalif seslerin kendilerini ifade etmek için birçok yola sahip olduğu bir yer olmaya devam ediyor, ancak bazılarının ifadesinin, diğerleri için toplumun sağlıklı işleyişine hakim olduğu ve bozduğu bir ortam yaratamayız” dedi.

Diğer okullar protestocuların uygun gördükleri şekilde gösteri yapmalarına ve kamp kurmalarına izin veriyor.

Connecticut'taki bir liberal sanat okulu olan Wesleyan Üniversitesi'nin başkanı, Filistin yanlısı bir çadır kentin de yer aldığı kampüs gösterisini siyasi bir ifade eylemi olarak övdü. Buradaki kamp, ​​bir hafta önce yaklaşık 20 çadırdan 100 çadırın üzerine çıktı.

Rhode Island Tasarım Okulu başkanı Crystal Williams, öğrencilerin Pazartesi günü bir binayı işgal etmeye başlamasının ardından protestocularla taleplerini tartışarak beş saatten fazla zaman geçirdi. Bir sözcü, okulun öğrencilerin ifade özgürlüğü ve barışçıl toplanma hakkını onayladığını ve toplumun tüm üyelerini desteklediğini söyledi.

Bazı üniversiteler disiplin cezası tehdidi de dahil olmak üzere farklı taktikler denedi.

Salı gecesi polis, Massachusetts Üniversitesi'ndeki bir kampı dağıtmak için harekete geçti. Amherst'teki olay yerinden alınan videoda, çevik kuvvet teçhizatlı düzinelerce polis memurunun sistematik olarak çadırları tahrip ettiği ve protestocuları tutukladığı, saatler süren bir operasyon görülüyordu. Operasyon çarşamba günü erken saatlere kadar devam etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir