Güçlü Bitcoin ETF trendi BTC'ye istikrar getiriyor

Spot BTC Borsa Yatırım Fonlarına (ETF'ler) artan girişler ve uygun ticaret koşulları sayesinde Bitcoin'e ilişkin yükseliş eğilimi artıyor.

Haftalık piyasa koşullarını inceleyen Bitfinex araştırmacıları, Bitcoin'in (BTC) 60.000 dolar civarında bir fiyat tabanı oluşturduğu yorumunu yaptı.

En son Bitfinex Alpha raporu, bu iyimserliği güçlendiren üç önemli gelişmeyi vurguladı: daha yüksek günlük kapanışlar, kripto para borsalarından büyük BTC çıkışları ve Bitcoin ETF spot piyasasına girişler.

Bitcoin tüm kripto para borsalarında çıkış yapıyor. Kaynak: Bitfinex aracılığıyla CryptoQuant

Rapora göre 15 Mayıs'ta borsalardan 55.000 BTC çekildi ve bu durum Bitcoin'in kalıcı düşük volatilitesine olumsuz bir etki yaratmadı. Borsalardan büyük çıkışlar genellikle piyasada olumsuz bir gösterge olsa da Bitcoin, geçen hafta 3,85 milyar dolarlık çıkışa rağmen 61.000 doların üzerinde işlem görmeye devam etti.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Spot Bitcoin ETF'leri tüm sağlayıcılar arasında günlük olarak dolaşmaktadır. Kaynak: Farside

Ek olarak, ABD Bitcoin ETF spot piyasası art arda yedi gün boyunca pozitif net girişler kaydetti. Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), bugüne kadar 17,6 milyar doların üzerinde kayıpla çıkışların çoğundan sorumlu oldu.

Ancak söz konusu son yedi günün altısında GBTC'de pozitif net giriş yaşandı. Bitfinex raporuna göre “Şu anda ETF alıcılarının GBTC hariç yaklaşık 62.000 $ civarında benzer bir maliyet tabanı var.”

Portföylerini daha düşük maliyetler ve vergi avantajlarıyla çeşitlendirmeyi tercih eden yatırımcılar genellikle ETF'lere yatırım yapıyor.

BlackRock, iShares Bitcoin Trust'a (IBIT) yaklaşık 16 milyar dolarlık yatırım çekti ve şu anda onaylı diğer dokuz Bitcoin ETF'sini geride bırakarak liderlik tablosunun zirvesinde yer alıyor.

JPMorgan Chase, Grayscale, ProShares, Bitwise, BlackRock ve Fidelity tarafından sunulan Bitcoin ETF'lerine yatırım yaptığını duyurdu.

10 Mayıs'ta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) sunulan bir bildiride JPMorgan Chase, yaklaşık 760.000 dolar değerinde hisseye sahip olacağını söyledi.

SEC, gözlemcilerin finans şirketi tarafından sağlanan bilgilerin “doğru ve eksiksiz” olduğunu varsaymamaları gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir