Güneş enerjisi için gözler uzaya çevrildi, ilk uzay çiftliği 2035'te faaliyete geçebilir

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Solar Space adlı bir şirket, uzaydaki güneş enerjisi teknolojisinin karadaki eşdeğerlerinden daha fazla yenilenebilir enerji üreteceğini iddia ediyor.

REKLAM

Dünya yörüngesinde kalacak şekilde tasarlanan bir güneş enerjisi çiftliğinin 2035 yılına kadar faaliyete geçmesi bekleniyor.

Merkezi İngiltere'nin Oxfordshire kentinde bulunan bir teknoloji şirketi olan Space Solar, projenin gelecekte İngiltere'nin enerji tedarikine katkıda bulunabileceğini söylüyor.

Güneş panellerinin bir araya getirilmesiyle 2 km uzunluğa ulaşan çiftlik, üretilen enerjiyi cep telefonu sinyallerine benzer şekilde Dünya'daki alıcılara gönderecek.

Şirket, uzaydaki güneş enerjisi teknolojisinin karadaki eşdeğerlerinden daha fazla yenilenebilir enerji üreteceğini söylüyor.

Güneş enerjisi uzay çiftliği nedir?

Güneş enerjisi alanı çiftliği, dünyanın üzerinde dönen dev güneş panellerinden oluşuyor. Mucitler temiz enerji kaynağı olarak gökyüzüne yöneldiler çünkü güneş ışığının yoğunluğu uzayda çok daha fazlaydı.

Uzayda güneş ışınları Dünya'dakinden yaklaşık on kat daha güçlüdür ve yalnızca gündüz saatlerinde değil, günün 24 saati yakalanabilmektedir.

Geçtiğimiz Ekim ayında Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Dünya'nın 36.000 km üzerinde yörüngede kalacak bir güneş enerjisi parkı planını duyurdu.

ESA tarafından yayımlanan açıklamada, “[Böyle bir proje] “Bu, Avrupa'nın iklim değişikliğini hafifletmeye yönelik büyük ölçekli temiz enerji çözümleri için uluslararası yarışta kilit bir oyuncu ve potansiyel olarak lider olmasını sağlayacak” dedi.

Uzay çiftliği 2035 yılına kadar faaliyete geçebilir

Teknoloji şirketi Space Solar, yeniden kullanılabilir uzay fırlatmalarındaki yeniliklerin artık yüzen güneş enerjisi çiftliklerini “ekonomik açıdan mümkün” hale getirdiğini söylüyor.

Karadaki güneş enerjisi çiftliklerinin yarısı, açık denizdeki rüzgar çiftliklerinin alanının onda birini kullandığından ve 13 kat daha fazla yenilenebilir enerji ürettiğinden, teknoloji Birleşik Krallık için hayati bir enerji kaynağı haline gelebilir.

Space Solar'dan Sam Alden BBC'ye şunları söyledi: “Uzaydan gelen güneş enerjisi uzun zamandır en verimli temiz enerji kaynağı olarak kabul ediliyor.”

Şirketin hedefinin “600 uydu kullanarak Dünya'nın çevresini dolaşmak” olduğunu söyleyen Alden, “Net sıfır sıfır ve gezegen için parlak bir gelecek üzerinde gerçekten önemli bir etkiye sahip olabileceğiz” dedi. güç Arzın yüzde 20'sini sağlayacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir