Hormonal sağlık için nasıl beslenmeli?

genişletmek

KAYNAKİHA

Fırat Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kader Uğur, 24 Nisan Hormon Günü kapsamında hormonların önemi hakkında bilgiler verdi.

Doç. Dr. Kader Uğur, “Hormonlar insan vücudunda büyümeyi, gelişmeyi, üremeyi ve metabolik olayları sağlayan salgılardır. Hormonlar olmadan hayat devam edemez. Hem yüksek hem de düşük hormonlar vücudumuzda hastalıklara neden olabilir. Hormonal sağlık için sağlıklı yemeliyiz, özellikle meyve ve sebzeleri.

Haftada en az 2 saat düzenli yürümeniz, günde 7 saat düzenli uyumanız, cam şişelerden su içmeniz ve endokrin bozucu olan plastik kaplar yerine paslanmaz çelik kaplar kullanmanız gerekiyor. Ayrıca evin düzenli olarak temizlenmesi ve tozdan arındırılarak havalandırılması da önemlidir. Bazı önemli hormonal eksiklikleri önlemek için günlük hayatımızda özellikle kalsiyum içeriği yüksek olan süt, yoğurt, peynir ve sebze gibi besinleri tüketmek gerekir. Balık, süt ve yumurta gibi iyot açısından zengin gıdaların düzenli tüketimi hormonal sağlık açısından önemlidir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir