İngiltere'nin ilk Müslüman Başbakanı oldu… Hamza Yusuf'un İskoçya'da istifa kararı

İskoçya Birinci Bakanı ve İskoç Ulusal Partisi (SNP) lideri Hamza Yusuf istifa etti. Yusuf, bu hafta beklenen güven oylamasından yeterli desteği alamadığı gerekçesiyle istifa etmeye hazırlanıyordu.

Başbakanın istifasına ilişkin söylentiler, geçen hafta SNP ile ittifak partisi İskoç Yeşiller Partisi arasındaki güç paylaşımı anlaşmasının feshedilmesiyle başladı.

İskoçya seçimlerinde bölgesel yönetimin başbakanı olan Hamza Yusuf, görev süresinin ilk gününde sosyal medya hesabından şunları söyledi: “Ailem ve ben parlamentodaki oylamanın ardından ilk gecemizi Bute House'ta geçireceğiz. “İftardan sonra aileme, gelenek olduğu gibi, birlikte namaz kıldırdığım özel bir an” diye paylaştı.

HAMZA YUSUF KİMDİR?

Eski İskoçya Sağlık Bakanı Hamza Yusuf, aynı zamanda 2012 yılından bu yana Özerk Yönetim'de Adalet Bakanı ve Ulaştırma Bakanı olarak görev yapıyordu. Hamza Yusuf'un babası Pakistan kökenlidir ve 1960'lı yıllarda İskoçya'ya göç etmiştir. Annesi Kenya'da Güney Asyalı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

hgkjl

Yusuf, İskoç Özerk Yönetimi Birinci Bakanı olmanın hayatının en büyük ayrıcalığı ve onuru olacağını söyleyerek göreve başvurdu. Yusuf, Başbakan seçilmesini şu sözlerle açıkladı: “Bu, ailemin en çılgın hayallerinin bile ötesinde.” İskoçya'nın bağımsızlığa her zamankinden daha fazla ihtiyacı olduğunu savunan Yusuf, İngiltere'den ayrılmaya karşı çıkanları bağımsızlığa ikna edeceğini söyleyerek göreve başladı.

Bu içerik Devrim Karadağ tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Canlı yayın sırasında kamyonun çarptığı sosyal medya fenomeniCanlı yayın sırasında kamyonun çarptığı sosyal medya fenomeni
Berzeg'in kayıp kemikleri aranıyor!Berzeg'in kayıp kemikleri aranıyor!
Bakan Yerlikaya açıkladı: Saldırı hazırlığı yaparken yakalandılarBakan Yerlikaya açıkladı: Saldırı hazırlığı yaparken yakalandılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir