İsrail: ABD'nin Gazze planı iyi bir anlaşma değil ama yine de kabul ettik

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Başbakan Binyamin Netanyahu'nun bir yardımcısı, İsrail'in ABD Başkanı Biden'ın Gazze'de önerdiği ateşkesi kabul ettiğini doğruladı. Plan, İsrail'in aşırı sağından güçlü bir muhalefetle karşılaştı ve yardımcı, öneriyi “iyi bir anlaşma değil” olarak nitelendirdi.

REKLAM

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun dış politika baş danışmanı Ophir Falk, ABD Başkanı Joe Biden'ın Gazze'deki savaşı sona erdirme yönünde önerdiği üç aşamalı planın “ancak iyi bir anlaşma olmadığını”, çünkü tüm rehinelerin öldürülmesini istediklerini söyledi serbest bıraktıklarını belirtti.

İngiliz The Sunday Times gazetesine konuşan Falk, İsrail'in “rehinelerin serbest bırakılması ve soykırımcı bir terör örgütü olan Hamas'ın yok edilmesi” gibi koşullarının değişmediğini ekledi. Baş danışman, planın birçok detayının hâlâ üzerinde çalışılması gerektiğini ekledi.

Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ve Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, İsrail'in aşırı sağının güçlü muhalefetiyle karşılaşan plana tepki gösterdi. Her iki bakan da “Hamas'ı yok etmeden” herhangi bir anlaşmaya karşı olduklarını ifade etti ve Netanyahu'nun anlaşmayı kabul etmesi halinde istifa edip koalisyon hükümetini sona erdirmekle tehdit etti.

İsrail Devlet Başkanı Isaac Herzog anlaşmayı desteklediğini ancak iki bakanın desteklemediğini söyledi. Herzog, sosyal medya platformu X'e yaptığı açıklamada Biden'a konuşması ve Hamas'ın Gazze'de tuttuğu tüm rehinelerin serbest bırakılmasına yönelik sürdürdüğü çabalar için teşekkür etti. Herzog mesajında, “Başbakan'a, rehinelerin serbest bırakılmasını garanti eden bir anlaşma için kendisini ve hükümeti tam olarak destekleyeceğimi söyledim” dedi. Bir açıklama yaptı.

Tel Aviv'de hükümet karşıtı protestolar devam ediyor

Netanyahu hükümetinin istifasını talep eden protestolar Cumartesi günü Tel Aviv'de devam etti. Protestocularla polis arasında arbede çıkarken, bazı protestocular gözaltına alındı.

Binlerce kişi, Hamas'ın Gazze'de tuttuğu rehinelerin serbest bırakılmasına yönelik bir anlaşma talep ederek yeni seçimler ve Netanyahu'nun istifası çağrısında bulundu.

Netanyahu Cumartesi günü yaptığı açıklamada, İsrail'in savaşı sona erdirmek için uzun süredir devam eden koşulları yerine getirilmeden Gazze'de kalıcı bir ateşkesin “mümkün olmayacağını” söyledi.

Bu açıklama, ABD Başkanı Joe Biden'ın Cuma günü İsrail'in önerisi olarak açıkladığı ve kendisinin “gerçekten belirleyici bir an” olarak yorumladığı öneriyi baltalıyor gibi görünüyor.

Teklifi açıkladıktan sonra yaptığı açıklamada Biden, teklifin yolunda gitmesinin zor olacağını kabul etti. Netanyahu'nun Cumartesi günkü yorumları, anlaşmaya varılmadan anlaşmanın çökebileceğine işaret ediyor.

Hamas önerilen üç aşamalı anlaşmaya olumlu baktığını açıklasa da, çatışmanın kalıcı olarak sona ermesini temel alan bir öneriyi “yapıcı” bir şekilde ele almaya hazır olduğunu belirtti.

Bu arada İsrail'in kuşatma altındaki bölgeye yönelik saldırıları sürerken Cumartesi günü Gazze'nin güneyindeki Refah'tan dumanların yükseldiği görüldü.

Mısır sınırına yakın bir konumda bulunan şehir, İsrail ordusunun mayıs ayı başında yeni operasyonlar başlatmasının ardından yeniden kaçmak zorunda kalan, yerlerinden edilmiş yüz binlerce Filistinlinin sığınağı konumunda.

Dünya Sağlık Örgütü Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Gazze'nin en güneyindeki şehirde neredeyse hiç sağlık hizmetinin bulunmadığını söyledi.

Birleşmiş Milletler, yaklaşık 900.000 kişinin daha güvenli bölgeler bulmak amacıyla Refah'tan kaçtığını tahmin ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir