İsrail basını: Netanyahu, koşullar tam olarak kabul edilmeden Gazze planına başlamayı kabul etti

Ana muhalefet lideri Yair Lapid, Başbakan Netanyahu'yu mahkum değişim anlaşmasını kabul etmeye çağırdı.

REKLAM

İsrail medyası, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Amerika'nın Gazze savaşını sona erdirme planının, Hamas tarafından sınırlı sayıda rehinenin serbest bırakılmasını da içeren ilk aşamasının, gerekli anlaşmaya varılmadan öne alınabileceğini söylediğini aktardı. bundan sonra ne olacağı hakkında.

Kapalı kapılar ardında yapılan parlamento toplantısından sızdırılan ve yetkililer tarafından hemen doğrulanmayan bilgilere göre İsrail, Hamas'ın istediği gibi savaşı bitirmeyi reddetse bile, ilk aşamada Gazze'de ateşkes olasılığına açık.

Bu arada Netanyahu daha sonra bir basın açıklamasıyla bu bilgiyi doğruladı ve şu anda masada olan önerilen rehine anlaşmasının savaşı durdurmayacağını, ancak Gazze'de tutulan İsrailli rehinelerin serbest bırakılması için geçici bir ateşkese yol açacağını söyledi.

Lapid, Netanyahu'ya mahkum değişim anlaşmasını kabul etmesi çağrısında bulundu

Öte yandan ana muhalefet lideri Yair Lapid, Başbakan Netanyahu'ya tutuklu takası anlaşmasını kabul etmesi çağrısında bulundu.

Lapid, İsrail ile Hamas arasında esir değişimi ve ABD Başkanı Joe Biden'ın Parlamento oturumunda açıkladığı Gazze Şeridi'nde ateşkes önerisine ilişkin değerlendirmelerini dile getirdi.

Netanyahu'dan teklifi kabul etmesini isteyen Lapid, anlaşmanın “son ayrıntılarını tamamlamak üzere” Kahire'ye bir İsrail heyeti gönderilmesini istedi.

Lapid, Netanyahu'nun Gazze'ye yönelik saldırıları durdurması halinde hükümetten çekilme tehdidinde bulunan aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ve Maliye Bakanı Bezalel Smotrich'in bu adımı atması halinde koalisyonu destekleyeceğini vurguladı.

Lapid, Ben-Gvir ve Smotrich'i suçladı ve şöyle dedi: “Rehinelerimiz geri dönmeli. Ben-Gvir ve Smotrich onların eve dönmelerine engel olamaz.” dedi.

ABD Başkanı Biden, 31 Mayıs'ta Beyaz Saray'da yaptığı konuşmada, İsrail'in 3 aşamadan oluşan yeni bir ateşkes teklifi sunduğunu söyledi.

Smotrich ve Ben-Gvir, ABD Başkanı Biden'ın açıkladığı ateşkes teklifini kabul etmesi halinde Netanyahu'yu hükümeti devirmekle tehdit etmişti.

İsrail'in saldırılarını sürdürdüğü Gazze'de can kaybı 36 bin 479'a yükseldi

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nde 7 Ekim 2023'ten bu yana gerçekleştirdiği saldırılarda ölenlerin sayısı son 24 saatte 40 artarak 36 bin 479'a ulaştı.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail'in 241 gün boyunca Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına ilişkin bilgi veriliyor.

İsrail ordusunun son 24 saatte Gazze'nin çeşitli yerlerinde 4 “katliam” gerçekleştirdiği, bu saldırılarda 40 Filistinlinin daha hayatını kaybettiği, 150 Filistinlinin de yaralandığı iddia edildi.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda ölü sayısının 36 bin 479'a, yaralı sayısının ise 82 bin 777'ye çıktığı kaydedildi.

Açıklamada, enkaz altında ve yol kenarlarında halen ölülerin bulunduğu ancak sağlık ekipleri ve sivil koruma ekiplerinin cesetlere ulaşamadıkları belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir