KOBİ'ler kredi bulmakta zorluk çekmeyecek – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 6 Mart'ta yayınladığı yeni duyurusunda TL cinsinden ticari kredilerde aylık büyüme limitini yüzde 2,5'tan yüzde 2'ye düşürdü. 2024 yılı başından itibaren uygulamaya konulan sıkılaştırma tedbirleri kapsamında ticari kredi büyümesinde de yavaşlama yaşandı. İlk üç aydaki mevcut genişleme enflasyona indirgendiğinde reel olarak %4,2 oranında daralma gözlendi. Küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) için vazgeçilmez hale gelen ve parasal sıkılaştırma döneminde 5,7 milyonu bulan avantajlı finansmana erişim ihtiyacının çözümü milli teknoloji hamlesinden geldi. Bireysel kullanıcılara banka ve diğer finans kuruluşlarından gelen finansal ürün tekliflerini karşılaştırma olanağı sunan OfferimGelsin, KOBİ'lere özel karşılaştırma ürünü KobimGelsin'i tanıttı.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan OfferimGelsin Kurucu Ortağı ve CEO'su İhsan Cem Zararsız, şunları söyledi: “İki buçuk yıldır 500 bini aşkın bireysel kullanıcıya saniyeler içinde avantajlı finansal ürün ve hizmet bulma fırsatı sunan OfferimGelsin can damarı oldu. KOBİ'lere yönelik geliştirdiği yeni ürünü KobimGelsin ile Türkiye ekonomisine katkı sağladık.” KOBİ'lerin POS, ticari kredi kartları ve kredi desteği gibi finansal ürünleri karşılaştırıp keşfetmelerine ve kendilerine en uygun çözümü 40 saniye içinde bulmalarına olanak tanıyacak” dedi.

POS, TİCARİ KREDİ KARTLARI VE KREDİ TEKLİFLERİ TEK PLATFORMDA

Türkiye'de istihdamın yüzde 72'sini oluşturan ve 10 kişiden 7'sini istihdam eden KOBİ'ler, ihracatın da yüzde 58'ini gerçekleştirdi. Dijital ekonomiye geçişle birlikte işlerini büyütmek için daha fazla finansmana ihtiyaç duyan KOBİ'lerin sanal POS ve fiziksel POS gibi ödeme yöntemlerine ve kişiselleştirilmiş finansal hizmetlere olan talebi de arttı. Düzenlemelerin bu yönde geliştiğini belirten İhsan Cem Zararsız, şunları söyledi: “Haziran 2023'te tüzel kişilerin uzaktan müşteri kazanımı yoluyla finansal hizmetlerden faydalanmasının önü açıldı. Bu sayede banka şubelerine gitme zorunluluğu ortadan kalktı. BidimGelsin olarak web ve mobil uygulamamıza eklenen yeni ürünümüz KobimGelsin ile,

KOBİ'lere bankalardan ve diğer finans kuruluşlarından işletme kredisi, işletme kredi kartı ve POS cihazı hizmetlerini kolaylıkla karşılaştırma ve istedikleri finansal çözümü 40 saniyede talep etme olanağı sunuyoruz” dedi.

KOBİ'LER KREDİ KARTINA ÜCRETSİZ ULAŞABİLİR

Türkiye'de 2 milyondan fazla POS cihazının kullanıldığını ve bu rakamın sürekli arttığını hatırlatan İhsan Cem Zararsız, şöyle konuştu: “POS, ticari kredi kartları ve işletme kredileri gibi ürünlerde rekabetin artmasıyla birlikte bankalardan ve diğer finans kuruluşlarından teklifler sunuluyor. Bankalardan tek tek teklif almak artık çok külfetli hale geliyor. Teknolojik gelişmeler ve mevzuatlar buna izin verdiğinde finansal olarak kolaylaşan KOBİ'ler, KobimGelsin ile OfferimGelsin platformu üzerinden kendilerine özel teklifler bulabilecekler. Kişiye özel doğrudan teklifler ile ihtiyaç duydukları hizmetlere avantajlı bir şekilde ulaşabilecekler. Ayrıca OfferimGelsin kullanan tüm KOBİ'ler kendilerine özel oluşturulan finansal raporlara ücretsiz olarak ulaşabilecek ve nasıl bir performans gösterebileceklerini görebilecekler. Mali durum kredi verenler tarafından değerlendirilir” dedi.

OfferimGelsin Kurucu Ortağı ve CEO'su İhsan Cem Zararsız, Aralık 2023'te 14 milyon dolar değerlemeyle alınan Seri A öncesi yatırım turunu hatırlatarak, derecelendirmesini şu ifadelerle tamamladı:

“Haziran 2021'de başlayan yolculuğumuzda hızla 500 binin üzerinde tekil kullanıcıya ulaştık. Veri odaklı kişiselleştirmenin ve şubesiz bankacılığın yükselişte olduğu, yapay zekanın tüm süreçleri yeniden yazdığı bir dönemde, yeni ürünümüzde LLM, yapay zeka ve sinir ağları gibi ileri teknolojileri kullanarak açık bankacılığın iddialı örneklerinden birini yaratıyoruz. Kobim Gelsin. KOBİ'ler 40 saniye içinde kendilerine en uygun teklifleri bulup avantajlardan yararlanırken, bankalar ve diğer finans kurumları da müşteri portföyünü, finansal durumuna güvendikleri, geleceği parlak, sağlam KOBİ'lerle genişletecek. Açık bankacılığı yapay zekayla buluşturan ve KOBİ'lere kişiselleştirilmiş finansmanın kapılarını açan bu çözümün sunumunu geliştirmeye devam edeceğiz. Amacımız her bireyin ve girişimcinin finansal hayatını güvenilir, hızlı ve katma değerli bir şekilde kolaylaştırmaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir