Kurtulmuş, İstanbul'da bayram namazı sonrası konuştu

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Ramazan Bayramı namazını Fatih Camisi'nde kıldı. Namazın ardından vatandaşlarla kutlama yapan Kurtulmuş, ardından açıklamalarda bulundu.

Milletin ve İslam aleminin bayramını kutlayan Kurtulmuş, sevgi, birlik ve beraberlik dolu bir bayram geçirme arzusunu dile getirdi.

“Bu bayram muhtemelen hayatımızda yaşadığımız en acı ve en acı-tatlı bayramlardan biri.” Kurtulmuş, İsrail'in her yıl ramazan ayında Filistin'in işgal altındaki toprakları başta olmak üzere Filistinli Müslümanlara yönelik her türlü zulmü gerçekleştirdiğini belirterek, şöyle konuştu:

Kurtulmuş, şöyle konuştu: “Bu yıl maalesef dünyanın gözü önünde, hiç tereddüt etmeden, insanlık tarihinin, belki de tüm tarihin en büyük katliamlarından biri yaşandı; yaklaşık 35 bin kişinin öldürüldüğü, şehit edildiği, binlerce kişinin de şehit olduğu görüldü. İnsanların hâlâ harabelerin altında olduğu tahmin ediliyor.” 70 bine yakın yaralının olduğu büyük bir katliamı, hatta katliam sınırlarını aşan bir soykırımı hep birlikte yaşadık ve bugün de yaşıyoruz” dedi.

Kurtulmuş, Gazze'de bugün de saldırıların devam ettiğine işaret ederek, “İsrail'in önümüzdeki günlerde özellikle Refah sınır kapısına yönelik operasyonlarını daha da yoğunlaştıracağı görülüyor.”


“Maalesef İslam dünyası bu sınavı iyi geçemedi.”

Kurtulmuş, İsrail hükümeti, Netanyahu ve çetesinin zulmü nedeniyle dünyada 2 milyar Müslümanın hüzünlü bir bayram yaşadığını belirterek, şöyle devam etti:

“Bir de bizim, yani İslam dünyasının bir yanı var. Bu kadar zulüm yaşanırken, büyük katliamlar yapılıyor, insanlık tarihinin ve modern zamanların en büyük soykırımına tanık olunuyor, evet dünya görmüş olabilir.” sessiz kaldık. Ama 2 milyara yakın nüfusu olan İslam dünyası bile ne yazık ki bu sınavı iyi geçemedi. Bu katliama hepimiz çaresizlik ve kararsızlıkla, belki de bölünmüşlükle tanık olduk. Bu nedenle de çok üzgünüz. Bu bayram hem tüm sorunlarımızı hatırlamaya hem de yeryüzünde huzur ve esenliğin nasıl yeniden tesis edilebileceğini düşünmeye hizmet etmektedir.Umarım bir fırsat ve fırsat olur.Cenab-ı Hakk'ın bu durumda olan Müslümanlara yardım etmesini ümit ediyor, dua ediyor ve niyaz ediyoruz. Başta Gazze'deki Filistinli kardeşlerimiz olmak üzere dünyanın her yerinde mazlum ve çaresiz durumdayız ve onlara her türlü yardımda bulunacağız.”

Kurtulmuş, dünyada her türlü adaletsizliğin ve adaletsizliğin önlenmesinin milletin kendisi olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Bu ve buna benzer baskıların ortadan kaldırılması için insanlık dünyasının bundan sonra çok güçlü bir dayanışma içinde olması gerekiyor gibi görünüyor. Bu vesileyle buradaki Filistinli kardeşlerimize selam ve sevgilerimizi, Filistinlilerin sevgi ve saygısını ifade etmek istiyorum. Asırlardır Filistin topraklarına manevi bağlılığı olan Türk milleti, “Şehitlerimize Allah'tan rahmet, Gazzeli Müslümanlara Allah yardım etsin diyorum. Bu vesileyle milletimizi bir kez daha tebrik ediyorum. Bu bayramın Türkiye'ye huzur ve huzur getirmesini diliyorum.”

Kurtulmuş daha sonra Fatih Sultan Mehmet Han'ın türbesini ziyaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir