“Mevcut yapılanma” davası görülmeye başlandı! Adnan Oktar savunma yaptı

Örgütün mevcut yapısına karşı açılan dava 20 sanıkla başladı. Silahlı suç örgütünün yöneticisi Adnan Oktar'ın cezaevinden itibaren örgütsel faaliyetini sürdürdüğü ve özellikle avukatlar aracılığıyla örgütü ayakta tutmaya çalıştığı, aynı zamanda terör örgütü örgütün maruz kalan üyelerinin yerine yeni üyeler almak. Tutuklu sanık Adnan Oktar ve bazı sanıklar, İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı. Duruşmada ayrıca 2 tutuklu sanık ve 4 tutuklu olmayan sanık da hazır bulundu.

“ODAMDA KAĞIT YIRTIKLARI VAR, yıpranıyor”

Duruşmada savunma yapan sanık Adnan Oktar, “Boş bir dava olduğu için cevap vermekte bir sakınca görmüyorum. Anlamıyorum, yan taraftaki memur beni izliyor. Gözetleniyoruz.” 3 farklı kamera ve ayrı bir uzman da gözlem yapıyor ve inceliyor. Ertesi gün kafelerde konuşmalarımıza başlıyoruz. Gizli bilgi vermemiz mümkün değil, bu taleplerden dolayı hemen duyuluyor. Gizli savunma delilleri açıklayamadığım için savunma yapmam mümkün olmuyor. 6 yıldır bitmek tükenmek bilmeyen kısıtlamalar var mesela odamda yırtık kağıtlar var mı diye el konuluyor. Yırtık kağıdın içinde şüpheli bir şey varmış gibi yansıtılıyor, çok şüpheli bir şey var ama öyle bir şey yok, 'Bu gereksiz kısıtlamayı kaldırmalılar, avukatlarımla doğru düzgün görüşemiyoruz' dedi.
3

“İSTERSENİZ BANA 1 MİLYON YIL VERİN, BÖYLE GERİ DÖNMEM”

Herhangi bir örgütün bulunmadığını savunan sanık Oktar, “Burada yapılanlar İngiliz derin devletinin bir eylemidir” dedi. Anlattığımız İslam anlayışı yeni gençler tarafından büyük beğeni topladı. Paniğe kapıldılar ve şöyle dediler: Ne yapmamız gerekiyordu? Tutuklanmamı, eserlerime el konulmasını ve tüm faaliyetlerimizin durdurulmasını talep ettiler. Mesela İran cumhurbaşkanını şehit ettiler. İngiliz derin devleti Mehdi'ye alerjisi olduğu için komplo düzenledi. Arkadaşlarım saf, süper, kaliteli insanlardır. Devlet beni 49 yıldır tanıyor, sabıka kaydım da temiz. Buna rağmen bu oyunlar yapılıyor ve daha da yapılacak. Filistin'deki oyunu düzenleyen İngiliz derin devletidir. Sevgili arkadaşlarımı korkutup tutukladılar. Silahlı örgütlerin ne olduğunu bilmiyorum, tamamen icat edilmişler. Açıkça bir oyun oynanıyor ama biz bunu Allah'ın hikmeti olarak gördüğümüz için konuşmuyoruz. “Bana 1 milyon yıl ver, bu yoldan dönmem, bunu yaparsam ne yaparım” dedi.
4

İSVEÇLİ BİR BARO GÖZLEMCİSİ DURUŞAYI KAYDEDİYOR

Savunma devam ederken İsveç Barosu'ndan davayı gözlemci olarak izlediğini söyleyen bir kişi, Oktar'ın savunmasının bir kısmını videoya kaydetti. Bayanın durumu fark edip hakime bildirmesi üzerine bazı sanık avukatları, gözlemcinin bunun suç olduğunu bilmediğini söylediğini ve mesajı herkese sildiğini iddia etti. Sanık avukatı, kendi kanaatince bir şey olmayacağını ifade edince mahkeme başkanı şöyle dedi: “Nasıl bir şey olmaz? Adnan Oktar burada İngiliz derin devleti hakkında konuştu, biz gözlemcinin tüm bunları İsveç derinine aktarmadığını nereden biliyoruz?” Hala bir şey olmaz diyorsunuz Sayın Avukat. Maalesef Türkiye kadar liberalsiniz.” “Yurt dışında bir mahkemede böyle bir kayıt yapacak hiçbir ülke yok, bakalım size ne yapacaklar” dedi.

Geçici kararını açıklayan mahkeme heyeti, diğer sanıkların savunmalarının da yapılabilmesi için duruşmayı yarına erteledi.

SUÇLAMADAN

İstanbul Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianamede aralarında Adnan Oktar'ın da bulunduğu 20 kişi “şüpheli” olarak yer aldı. İddianamede, silahlı suç örgütünün elebaşı Adnan Oktar'ın, özellikle avukatlar aracılığıyla örgütü ayakta tutmaya çalıştığı, örgütsel faaliyetini cezaevinden sürdürdüğü, aynı zamanda maskesi düşürülen örgütün yerine yeni üyeler kazandırmayı hedeflediği belirtiliyor. üyeler.
Hazırlanan iddianamede, şüpheli Adnan Oktar'ın mahkeme kararıyla silahlı suç örgütünün yöneticisi olarak tanındığı, cezaevindeyken de örgütsel faaliyetlerini sürdürdüğü ve özellikle örgüt aracılığıyla örgütü ayakta tutmaya çalıştığı belirtildi. Cezaevine talimat veren avukatlar ve örgütün diğer liderleri Meltem Daban ve Ferhunde Eda Babuna, bunu yaparken de kamuoyunda davanın bir komplo olduğu algısını oluşturmaya ve özellikle siyasi lobiden destek almaya çalıştı. diğer organizasyon yöneticileri.

Bu bağlamda şüpheli Oktar'ın esas davada tutuklu ve hükümlü örgüt mensuplarıyla mektup ve avukatlar aracılığıyla iletişim kurduğunun belirtildiği iddianamede, şüphelinin örgüt üyelerinin saldırısını aktif olarak engellemeye çalıştığı belirtiliyor. tövbe etmek istemiş, özellikle örgüt mensupları üzerinde içeride ve dışarıda nüfuzunu sürdürmeye çalışmış, ayrıca örgüt hapishanesinde bulunan, üzerinde çalışılan olsun veya olmasın örgüt mensuplarının bir arada olmalarını engellemeye çalışmıştır. Ayrıca hazırlanan iddianamede, şüpheli Oktar'ın cezaevinde kaldığı süre boyunca çoğunluğu 15 gün gibi kısa bir sürede 200'e yakın avukatla görüştüğü ve adli yardım adı altında bir hukuk bürosunda görüşmeler yaptığı belirtiliyor. Normal akışa uymayan bir şekilde, bu toplantılarda örgüte üye kazandırılmasının amaçlandığı ve kişilerin yasal sınırlar içerisinde cezaevine girip çıkmalarının serbest olduğu, hukuk mesleğine fayda sağlamak amacıyla cezaevi dışındaki tutum ve davranışların Bu tespit sonucunda avukatların şüpheliye ilişkin görüşleri sınırlı kaldı.

Hazırlanan iddianamede, şüpheliler Adnan Oktar, Meltem Daban ve Ferhunde Eda Babuna'ya “suç işlemek amacıyla örgüt kurma” suçundan 5'er yıldan 12'şer yıla kadar hapis cezası verildi. sanat. Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddesi uyarınca örgüt mensuplarının örgüt faaliyetlerinden yasaklanması kararı alındı. Suç kapsamında işlenen tüm suçların faili olarak cezalandırılması istendi. Bu kapsamda şüphelilerin “örgütü yayma veya amacını yayma” suçundan kişi başına 10,5 yıldan 31,5 yıla kadar, toplam 15,5 yıldan 43,5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları istendi. İddianamede, diğer 17 şüphelinin ise “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak”, “örgüte yardım ve yataklık etmek” ve “örgüt yaymak” gibi suçlardan çeşitli derecelerde hapis cezasına çarptırılması istendi. amaç'. (İHA)Bu içerik Metin Yamaner tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Rize'de trafik kavgası kanlı bitti!  Sürücüler birbirine ateş açtı: 1 ölü, 1 yaralıRize'de trafik kavgası kanlı bitti! Sürücüler birbirine ateş açtı: 1 ölü, 1 yaralı
Türkiye sosyal medya platformuna geçiyorTürkiye sosyal medya platformuna geçiyor
Tuvalette kadının fotoğrafını çektiği iddia edilen polis memuru açığa alındıTuvalette kadının fotoğrafını çektiği iddia edilen polis memuru açığa alındı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir