Nevşehir'in nesi meşhurdur? Nevşehir'den alınabilecek en meşhur yemekler ve hediyeler

genişletmek

KAYNAKCnnturk.com

Bunların arasında testi kebabı, saksı fasulyesi ya da sütlü çorba gibi pek çok farklı yemeğin olduğu söylenebilir. Birbirinden güzel hediyelik eşyaların yanı sıra herkes sevdiklerine veya kendisine de hediyelik eşya satın alabilir.

Nevşehir'in nesi meşhurdur?

Nevşehir hem yöresel lezzetleri hem de tarihi yapılarıyla dikkat çeken şehirler arasında yer alıyor. Özellikle Nevşehir denilince akla ilk gelen Peri Bacalarıdır. Aynı zamanda antik çağlardan günümüze kadar ayakta kalabilmiş daha pek çok kültürel yapının olduğu da söylenebilir.

Kozaklı kaplıcaları, Ortahisar ve Uçhisar'ın kayalara oyulmuş kaleleri, Mustafa Paşa'nın tarihi evleri gibi yerler ön plana çıkıyor. Düğün çorbası, testi kebabı, saksı fasulyesi gibi daha birçok yöresel lezzetin bulunduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Nevşehir'den alınabilecek en meşhur yemekler ve hediyeler

Nevşehir, leziz ve meşhur yemekleri ve alınabilecek hediyelikleriyle öne çıkıyor. Özellikle harika yemekleri ve yöresel lezzetleriyle turistlerin gözdesi.

– Kebap şarkı sözleri

– Fasulye

– Sütlü çorba

– Kayısı dolması

– Nohut güveci

-Nesilleştirme

– Düğün çorbası

– Varırım

Bu sayede Nevşehir birçok yöresel lezzetin yanı sıra önemli yemeklerini de sunmaktadır. Bu tür yemekler sadece Nevşehir'de değil, Türkiye'nin birçok şehrinde de pişirilip tüketilmektedir. Ayrıca pek çok özel ve güzel hediyelik eşyaların olduğu da söylenebilir.

Ürgüp Kuruyemiş, Pazarki, Moru atölyesi, Sultanhisar halısı gibi pek çok farklı hediyelik eşyanın bulunduğunu da söylemek gerekir. Aynı zamanda yiyecek çeşitleri aracılığıyla onları yeni bir hediye olarak memleketinize geri getirme şansınız da olabilir.

Nevşehir'de Gezilecek Yerler

Nevşehir denildiğinde elbette Peri Bacaları gezilecek en güzel yerler arasında yer alıyor. Aynı zamanda Kızıl Vadi, Özkonak Yeraltı Şehri, Hacı Bektaşi Veli Müzesi, Sarıhan Kültür ve Kongre Merkezi ile birçok önemli mağara ve oyuk ön plana çıkıyor.

Her biri sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada tarihi ve kültürel açıdan bilinen bir bölgedir. Bu nedenle Nevşehir'de Peri Bacaları dahil pek çok farklı yer kültürel miras olarak koruma altına alınıyor.

Düzce'nin nesi meşhurdur? En meşhur yemekler ve Düzce'den alınabilecek hediyeler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir