Nilüfer Belediyesi 'Belediye Kütüphaneleri Bölge Semineri'ne ev sahipliği yaptı – KÜLTÜR SANAT

Nilüfer Belediye Kütüphaneleri yönetiminin ev sahipliğinde iki gün sürecek “Bölge Belediye Kütüphaneleri Semineri” başladı. 10'dan fazla ilden belediye kütüphanesi temsilcilerinin katıldığı seminerde çalışmalar ve hedefler tartışıldı.
Nilüfer Belediyesi ev sahipliğinde, Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Dairesi Başkanlığı, Goethe Enstitüsü-Ankara Kütüphaneciler Derneği ve Günışığı Kütüphanesi işbirliğiyle düzenlenen “Belediye Kütüphaneleri Bölge Semineri” başladı. Nâzım Hikmet Kültür Evi'nde gerçekleştirilen iki günlük seminer için başta İstanbul-Ankara-Eskişehir olmak üzere 10'dan fazla ilin belediyelerinin kütüphane yetkilileri bir araya geldi. Türkiye'de kütüphaneciliğin mevcut durumunun, projelerinin ve hedeflerinin ele alındığı seminerde, ortak çalışmalar sunumlarla tartışılacak.
“Belediye Kütüphaneleri Bölge Semineri”nin açılışını yapan Nilüfer Belediye Kütüphanesi Müdürü Şafak Baba Pala, Nilüfer Belediyesi olarak organizasyona ev sahipliği yapmaktan heyecan duyduklarını söyledi. Nilüfer Belediyesi'nde kütüphaneciliğin özel bir yeri olduğunu belirten Pala, şöyle konuştu: “Nilüfer kütüphaneleri olarak farklı illerdeki kütüphanelerle her zaman yakın işbirliği içindeyiz. Bursa önemli bir şehir. Kütüphaneciliğin değerini ortaya çıkarmak için çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek. Bu etkinliğin hedeflerimize ve işbirliklerimize büyük katkısı olacak” dedi.
Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Profesörü Dr. Bülent Yılmaz da 2006 yılında halk kütüphaneleriyle başlayan bölgesel seminerlerin hızla yayıldığını anlattı. Belediye kütüphanelerinin projeye katılmasıyla seminerlerin öneminin arttığını belirtti. Bülent Yılmaz, seminerde paylaşım ve işbirliği kavramının geliştirildiğini, Nilüfer'de verimli ve keyifli çalışmalara imza atacaklarını söyledi.
Günışığı Kitaplığı ve Yazı İşleri Müdürü Mine Soysal da organizasyonun önemine değindi. Belediyelerin son yıllarda kütüphaneciliğe verdiği önemin memnuniyet verici olduğunu belirten Soysal, Nilüfer Belediyesi'nin kütüphane hizmetlerinin Türkiye'ye örnek teşkil ettiğini söyledi.
Türk Kütüphaneciler Derneği Başkanı Ali Fuat Kartal da seminerin halk kütüphanelerindeki değişime katkı sağladığını söyledi. Çalıştayın etkileşim ve gelişime fayda sağladığını belirten Kartal, sunumların proje ve hizmetler açısından ufuk açacağını söyledi.
Açılış konuşmalarının ardından Bülent Yılmaz, “Kütüphane Hizmetlerinde Mesleki Etik Yaklaşımlar ve Uygulamalar” konulu sunum yaptı.
Seminerin ilk gününde katılımcı belediye temsilcileri “Nilüfer'de kütüphane hizmetleri ve faaliyetleri”, “Kütüphanelere yönelik kapsayıcı yaklaşımlar”, “Çocukların bilgiye erişimi nasıl sağlanır?” konularında sunumlar yaparak bilgi ve deneyimlerini paylaştılar. ', 'Belediye kütüphanelerindeki iyi uygulama örnekleri'.
Etkinliğin ikinci gününde halkla ilişkiler perspektifi değerlendirmesi, mesleki konular ve değerlendirmeler tartışılacak. 'Bölge Belediye Kütüphaneleri Semineri' ikinci gün Nilüfer kütüphaneleri ziyaretiyle sona erecek. Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir