Rus nükleer denizaltısı Kazan Küba'da: ABD alarma geçti

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Rusya'nın ana nükleer denizaltısı Kazan, güdümlü füze fırkateyni Korshakov ile birlikte Havana limanına yanaşmak üzere.

REKLAM

Aralarında “Kazan” adlı Rus nükleer denizaltısının da bulunduğu deniz grubu, hızla Küba'ya yaklaşıyor.

Rus Donanması'nın sembolü olan St. Andrew Haçı'nı taşıyan donanma gemilerini, öncelikle Rusya'nın askeri kabiliyetini daha yakından incelemek isteyen ABD Donanması takip ediyor.

Grupta Yasen Kazan sınıfı seyir füzesi denizaltısının yanı sıra, Rus füze fırkateyni “Amiral Gorshkov” adlı bir gemi de yer alıyor.

Gruba ayrıca bir çift yardımcı gemi, bir tanker ve bir kurtarma römorkörü eşlik ediyor.

'Karayip güneşi altında savaş oyunları'

Rus Donanması Başkomutanı Alexander Moiseyev, gemilerin Küba'ya giderken “Atlas Okyanusu'nda hassas füze silahlarının kullanımına ilişkin” tatbikatlar yaptığını duyurdu.

Uzun yıllardır ABD ambargosu altında olan Küba, adadaki Rus askeri varlığının geri dönüşünü memnuniyetle karşılarken, Moiseyev şunları söyledi: “Tatbikat sırasında fırkateyn ve nükleer enerjili denizaltının mürettebatı, bilgisayar modellemesi yoluyla, 600 kilometreden daha uzaktaki deniz hedeflerine karşı yüksek hassasiyetli füze silahları kullandı ve düşman gemi gruplarını gösterdi.” “Kullanımı test ediliyor” dedi.

Ancak Rusya Savunma Bakanlığı kaynakları, gemilerin “Florida kıyılarının birkaç on kilometre yakınından geçtiğini” söyledi.

Beyaz Saray sözcüsü John Kirby daha önce ABD'nin Rus donanma gemilerinin Küba'ya ziyaretiyle ilgili durumu izlediğini ancak bunu “ulusal güvenliğe yönelik bir tehdit olarak görmediğini” söylemişti.

Adaya Moskova'yı temsilen bir önceki üst düzey ziyaret, Rusya'nın selefi devleti olan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (SSCB) son başkanı Mikail Gorbaçov tarafından 1989 yılında yapılmıştı.

Miami açıklarında 'Köpekbalığı Avı'

ABD Donanması, nükleer denizaltıyı P-8 Poseidon “denizaltı avcısı” uçağıyla takip ediyor.

Küba Dışişleri Bakanlığı, Rus savaş gemilerinin 17 Haziran'a kadar başkent Havana'da kalacağını, hiçbirinin nükleer silah taşımayacağını ve varlıklarının “bölgeye tehdit oluşturmadığını” söyledi.

Küba yönetimi dünyayı, Sovyetlerin Küba'ya nükleer savaş başlığı yerleştirme girişiminin Üçüncü Dünya Savaşı'na yol açacağı konusunda uyardı. Ülkeyi İkinci Dünya Savaşı'nın eşiğine getiren 1962'deki Küba nükleer füze kriziyle herhangi bir paralellikten kaçınmak istiyorlar.

Bu, Rusya'nın Karayipler'e ilk savaş gemisi gönderişi değil. Ancak bu seferki ziyaret Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sert uyarısı üzerine gerçekleşiyor.

Putin yakın zamanda yaptığı bir açıklamada, Ukrayna'nın Batılı müttefiklerinin, Ukrayna ordusunun Rusya'daki hedefleri vurmak için silah kullanmasına izin verme kararına yanıt olarak, Moskova yönetiminin dünya çapında Batı karşıtı ülkelere benzer silahlar sağlayarak yanıt verebileceği konusunda uyardı. .

Rus Donanmasının bu hamlesi aynı zamanda bir deniz kamu diplomasisi misyonu da taşıyor. Moskova yönetimi, Ukrayna kontrolündeki insansız deniz araçlarının Rusya'nın Karadeniz filosuna verdiği darbelerin ardından denizlerdeki gücünü bir kez daha göstermek istiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir