Çocuğunuza kardeş haberini nasıl verebilirsiniz?

genişletmek

Kardeşlerden bir çocuk için haber; İlk üç aylık dönemin riskli döneminin sonunda ebeveynler tarafından uygulanmalıdır. Eğer çocuk bu süreçten önce öğrenirse yalan söylemeden doğruyu söylemek gerekir. Küçük bir çocuğunuz varsa size “Kardeşim ne zaman gelecek?” diye sorabilir. çünkü zaman kavramı yoktur. “Havalar ısındığında ne zaman yüzmeye gideceğiz” ya da “Havalar soğuduğunda ne zaman mont giyeceğiz” gibi somut örnekler çocuğun zihninde daha net yer bulur.

Sıkça sorulan bir konu ise; Bu haberi çocuğuma en doğru şekilde nasıl vermeliyim?

Anne-babalar evde çocuğuna yeni bebek haberini verirken ne gibi bir tepkiyle karşılaşacaklarını bilemedikleri için çoğu zaman kaygılı bir tavır sergileyebilirler. Bunu basit, anlaşılır bir dille, çocuğun iyi bir ruh hali içinde olduğu sakin bir anda söylemek tercih edilir. Kaygılı ya da aşırı coşkulu ifadeler çocuklarda kaygı, belirsizlik ya da rekabet duygusu yaratabilir.

Şunu unutmamak lazım; Çocuk doğurmak anne ve babanın kararı ve sorumluluğudur. Bu karar ebeveynler hazır olduklarında verilmelidir. Bu nedenle “Kardeş ister misin?” gibi sorular sorularak bu karar çocuğa bırakılmamalı, “Ben” diyen bir çocuk için kardeş doğurarak bu sorumluluk çocuğa yüklenmemelidir. bir kardeş istiyorum”.

Kardeşinden gelen bir habere çocuğun vereceği tepkiler, çocuğun kişilik yapısı, ailenin haberi çocuğa nasıl aktardığı ve çocuğun yaşıyla doğru orantılıdır. Çocuğa ek sorumluluk yükleyen bunu söylemenin bir yolu da “Artık büyüdün, ağabey oldun, bir erkek kardeşin olacak” gibi ifadelerle bu haberi vermektir. Bunun yerine “Bir çocuk ailemize katılıyor” gibi ifadeler kullanmak, sorumluluğu çocuğa yüklememek ve bu kararın ebeveynlerin kararı olduğunu anlatmak önemlidir.

Bu süreçte çocuk birçok şeyi sorgulayabilir, sorular sorabilir. “Kim bilir onlara yetmedim mi, beni kardeş mi yaptılar?”, “Kardeşleri gelince beni unuturlar mı?”, “Bana olan sevgileri azalır mı?” “Her şey güzel olacak”, “Oyun arkadaşı seni almaya geliyor, birlikte oynayacaksın” gibi ifadeler ve bu tür sorulara verilen gerçekçi olmayan beklentiler çocukta hayal kırıklığı yaratabilir. Doğumdan sonra bebek oynamak isteyebilir ve bu olmayınca hayal kırıklığına uğrayabilir. Gerçekçi olmak gerekirse yeni doğmuş bir bebeğin ilk birkaç günde daha fazla bakıma ihtiyaç duyduğunu vurgulayarak bebeğinizi sürece hazırlamak önemlidir. Olası kaygı ve hayal kırıklığını önlemek için çocuğun sorularına samimi ve gerçekçi yanıtlar vermek önemlidir.

Farklı yaş gruplarına göre nasıl açıklanır?

1-2 yaş arası çocuklar; Kardeşlerinin olacağını tam olarak anlamayacaklar. Karnınızda bir bebek olduğunu ve doğacağı tarihi havalar ne zaman ısınır/havalar soğur gibi örneklerle kısaca ve net bir şekilde kendinize anlatmalısınız.

Anaokulu oğrencileri; Yeni bebeği bir tehdit olarak görebilir, bir gün bu haberi “Bir kardeşim olduğu için çok mutluyum” diyerek karşılayabilir, diğer gün “Kardeş istemiyorum” diyerek tepkileri farklılaşabilir. . Bu süreçte çocuğa bunu kısa, açık ve anlaşılır bir şekilde anlatmak ve onun duygularına dikkat etmek önemlidir.

Okul çağındaki çocuklar; Uzun süre tek ilgi kaynağı oldukları için hayal kırıklığı, öfke, mutsuzluk, üzüntü gibi duygular yaşayabilirler. Duygularınızı anlamak, onlara isim vermek ve anlaşıldıklarını hissettirmek önemlidir.

Deneyimli klinik psikolog Merve Kırna, “Bu süreçte doğacak çocukla hiçbir karşılaştırma yapılmamalı veya çocuğun kendini kötü hissetmemesi için mevcut kurallar ve sınırlar genişletilmemelidir.” Bu durumda çocuk strese girebilir veya sınırları zorlamak isteyebilir. Evdeki düzen mümkün olduğunca korunmalı ve değiştirilmemelidir. “Okula başlama, evden çıkma, soyunma odaları gibi değişiklikler çocukta 'Kardeşim geldiği için evden çıktım, beni okula kaydettirdiler', 'Kardeşim geldi diye odamı değiştirdiler kardeşim, eğer o olsaydı' gibi düşüncelere yol açabilir. 'Gelmeseydim odamda kalırdım' dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir