İsrail ordusu, 7 kişinin ölümüne yol açan insani yardım konvoyuna saldırıda 'ciddi hatalar' yapıldığını kabul etti

İsrail ordusu, 7 kişinin hayatını kaybettiği ve iki üst düzey komutanın görevden alındığı insani yardım konvoyuna düzenlenen saldırıda ciddi hatalar yapıldığını itiraf etti.

REKLAM

İsrail ordusu (IDF), geçtiğimiz Pazartesi günü Gazze'de insani yardım örgütü World Central Kitchen'a (WCK) bağlı 7 yetkilinin öldürülmesiyle ilgili soruşturmada ciddi hatalar ve usul ihlallerinin tespit edildiğini duyurdu.

Saldırının ordunun standart operasyon prosedürlerine aykırı olduğunu belirten IDF yetkilisi Yoav Har-Even, albay rütbesindeki bir tugay başkanı ve binbaşı rütbesindeki bir subayın görevden alındığını, aralarında sorumlu generalin de bulunduğu üst düzey subayların görevden alındığını duyurdu. Güney Komutanlığı'ndan resmi olarak azarlandı.

Ordu, Cuma günü yaptığı açıklamada, “İnsani yardım araçlarına yapılan saldırı, yanlış kimlik tespiti, muhakeme hataları ve standart operasyon prosedürlerine aykırı bir saldırı nedeniyle yapılan ciddi bir hatadan kaynaklanan ciddi bir hatadır” dedi.

Pazartesi gecesi üç WCK aracına drone çarptı.

Uluslararası toplumun sert tepkisine yol açan olayın ardından İsrail ordusu soruşturma başlattı ve soruşturma sonunda İsrail güçlerinin “silahlı Hamas milislerine yanlışlıkla saldırdıklarına” inandıkları ve standart prosedürlere uyulduğu ortaya çıktı. ihlal edildi.” “.

Hayatını kaybeden polis memurları arasında İngiliz, Avustralya ve Polonya vatandaşları da vardı.

Ek olarak, başka bir memurun çifte Amerikan ve Kanada vatandaşlığı vardı. Kurbanlar arasında bir Filistin vatandaşı da vardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir