Japonya, Çin ve Rusya'nın Fukushima atık sularını 'nükleer kirli' olarak adlandırmasına tepki gösterdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in Pekin'de yaptığı görüşmenin ardından yayınlanan ortak açıklamada, ülkede Fukushima atık suyuna yönelik eleştiriler ortaya çıktı.

Japonya Kabine Baş Sekreteri Hayashi Yoshimasa, basın toplantısında, Rusya ve Çin liderlerinin ortak açıklamasında Fukushima'dan salınan atık suyun “nükleer kirli” olarak tanımlanmasına ilişkin, “Bu oldukça talihsiz bir durum ve gerçeklere aykırı” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Hayashi, Xi ve Putin'in konuyla ilgili ortak açıklamasının kamuoyuna açıklanmasının ardından Kishida Fumio hükümetinin bu durumu derhal protesto ettiğini söyledi.

Atık su deşarjının “bilimsel açıdan herhangi bir sorun yaratmadığını” vurgulayan Hayashi, “Çin ve Rusya'ya kibar ve şeffaf açıklamalarda bulunacağız.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Pekin ziyareti sırasında Çin Devlet Başkanı Xi ile bir araya geldi ve iki lider ortak açıklama yayınladı. Açıklamada, Çin ve Rusya'nın “nükleer kirlenmiş” olarak nitelendirilen atık su konusunda “ciddi endişeleri” olduğu bildirildi.


Atıksu deşarjı

Fukushima Dairy nükleer santralinden boşaltılan radyoaktif atık su, bir su altı tüneli aracılığıyla kıyıdan bir kilometre açıkta boşaltılıyor.

Santralin reaktörlerini soğutmaya yarayan saf suda oluşan radyoaktif maddeler, Gelişmiş Sıvı İşleme Sistemi (ALPS) sayesinde trityum maddesi hariç ayrıştırılıyor.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA), Temmuz 2023'teki nihai raporunda, Japonya'nın atık su deşarj planının güvenlik standartlarına uygun olduğunu duyurdu.

Japonya'da 2011 yılında santralin reaktöründe meydana gelen 9 büyüklüğündeki deprem ve tsunaminin neden olduğu nükleer erimeler havaya karışmış, santralin çevresi tahliye bölgesi ilan edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir