Mikro çoğaltmayla üretilecek: 50 bin verim bekleniyor… – Son Dakika Hayat Haberleri

Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) tarafından desteklenen mikroçoğaltım yöntemiyle her yıl 50 bin fındık fidanının üretileceği belirlendi.

Mikroçoğaltım ile fındık fidanı üretiminde iklimlendirme seralarının modernizasyonu projesine ilişkin DOKAP'tan yapılan açıklamada, “Projenin amacı doku kültürü kullanılarak sertifikalı fındık fidanlarının seri üretimini yapmaktır. Mikro çoğaltma, çok sayıda genetik olarak özdeş bitki üretmek için kullanılan önemli bir tekniktir. Bununla birlikte, sera veya bahçe gibi ex vitro koşullara transfer sonrası bitki hasarı veya yüksek bitki kayıpları nedeniyle mikroçoğaltımın kullanımı büyük ölçüde sınırlıdır. Bu proje kapsamında Fındık Araştırma Enstitüsü Doku Kültürü Laboratuvarı mevcut serasında çelik malzemeden raflar, lavabolar, sirkülasyon fanları, ısıtma ve su arıtma sistemlerinin yapımı ve fidanların şartlandırılması sırasında meydana gelen hasar ve kayıpların en aza indirilmesi amaçlanmaktadır. .Söylendi.

PROJE BEDELİ 2 MİLYON 722 BİN LİTRE

Projenin maliyetleri ve üretim kapasitesi hakkında da bilgi verilen açıklamada, şöyle denildi: “Mikro çoğaltımla fındık fidesi üretimi için iklimlendirme projesi kapsamında kurulan seraya, belirtilen altyapının sağlanması halinde, tesisin üretim kapasitesi artırılacaktır. Enstitüsü yılda 50 bin sertifikalı fidana ulaşmak mümkün.Doku kültürü laboratuvarından çıkan fidanların iklimlendirileceği mevcut serada 1 adet sirkülasyon fanı, metan gazıyla çalışan ısıtma sistemi, arıtma tesisi suyu ve yaklaşık 5 ton kapasiteli, 1 adet çelik malzemeden raf, 1 adet UV.A/VIS Nano spektrofotometre, 1 adet elektroforez görüntüleme sistemi, 1 adet santrifüj ve 1 adet mutfak lavabosu inşa edilecek.Proje tutarı 2 milyon 722 520 bin lira “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir