Almanya Şansölye Yardımcısı: İsrail uluslararası hukuku ihlal ediyor

Almanya Şansölye Yardımcısı ve Ekonomik İşler ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck, Alman Anayasasının kabulünün 75. yıldönümü münasebetiyle Berlin'de düzenlenen “Demokrasi Festivali”nde vatandaşların sorularını yanıtladı.

Bir katılımcının Alman hükümetinin İsrail'e askeri destek konusunda kırmızı çizgilerinin ne olduğunu sorması üzerine Habeck, Alman hükümetinin Refah saldırısının yanlış olduğunu ve İsrail'in bu saldırıyı yapmaması gerektiğini defalarca söylediğini söyledi.

İsrail'in uluslararası hukuka saygı duyması gerektiğini vurgulayan Habeck, şunları söyledi: “Gazze Şeridi'ndeki açlık, Filistin halkının çektiği acılar ve saldırılar uluslararası hukukla bağdaşmıyor. Yani gerçekten öyle, İsrail orada sınırları aştı. Geçmemeli.” yap bunu “. Bu.” dedi.

Habeck ayrıca Hamas'ın silahlarını bırakması halinde savaşın hemen sona erebileceğini savundu.

İsrail'in Gazze'deki katliamı

İsrail ordusu, 7 Mayıs'ta Refah'ın doğusuna kara saldırısı düzenleyerek Mısır sınır kapısı Refah'ın Filistinli kısmının kontrolünü ele geçirdi.

İsrail ordusunun işgal ettiği bölge aynı zamanda Gazze'ye insani yardımların girişinde ana geçiş noktası olan ve Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilerin 'yurt dışına' çıkmak için kullandıkları tek geçiş noktası olan Mısır sınırındaki Refah sınırını da içeriyor.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15.103'ü çocuk ve 9.849'u kadın olmak üzere 35.903 Filistinli öldürüldü, 80.420 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

Gazze Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref El Kudra, Gazze'de 20 binden fazla kanser hastası, kalp hastası ve yaralının sınır kapısının açılmasını beklediğini duyurdu.

Sözcü, “İsrail'in 7 Ekim'den bu yana gerçekleştirdiği saldırılarda 493'ten fazla sağlık çalışanının öldürüldüğünü, 310'dan fazla sağlık çalışanının tutuklandığını” kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir