İsrail ordusu Gazze'de 'taktik ateşkes' iddiasında bulundu – Son Dakika Dünya Haberleri

İsrail ordusunun sözcüsü Avicay AdraeeSosyal medya platformunda yaptığı açıklamada “Gazze Şeridi'nin güneyinde çatışmalar durmadı. Refah'ta çatışmalar devam ediyor.” dedi.

Sözcü Adraee şöyle devam etti:

“Kerem Ebu Salim sınırından Philadelphia koridoruna ve Gazze'nin kuzeyine giden yoldaki askeri faaliyetler, uluslararası kuruluşlarla koordineli olarak sabah 08.00'den akşam 17.00'ye kadar insani amaçlı olarak taktiksel olarak durdurulacaktır.”

AŞIRI SAĞ İSİMLERDEN “TAKTİK Ateşkes”e Eleştiri

Aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben Gvir Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Askerlerimizin çoğunun savaşta öldüğü bir dönemde, insani amaçlarla taktiksel ateşkese karar veren kim olursa olsun, görevine devam etmemesi gereken bir aptaldır.” dedi.

Ben-Gvir, bu adımın Savaş Kabinesi tarafından dikkate alınmadığını ve kabinenin kararlarına aykırı olduğunu savundu.

Maliye Bakanı Bezalel Smotrich Sosyal medya platformundaki paylaşımında “Hamas'a ulaşmaya devam eden insani yardım, onu (Gazze'de) iktidarda tutuyor ve savaş kazanımlarının israf edilmesine yol açabilir.” O ilan etti.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 694'ü çocuk ve 10 bin 279'u kadın olmak üzere 37 bin 296 Filistinli öldürüldü, 85 bin 197 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

PHILADELPHIA KORİDOR

“Salahaddin Koridoru” olarak da bilinen ve Gazze ile Mısır sınırında yer alan koridor, 1979 yılında Mısır ile İsrail arasında imzalanan “Camp David” anlaşması kapsamında tampon bölgede yer alıyor. Koridor 14 metre uzunluğunda, 5 metre uzunluğunda. kilometrelerce uzunlukta, birkaç yüz metre genişliğinde ve Akdeniz'den Kerem Abu Salim sınır kapısına kadar uzanıyor.

“Camp David” anlaşmasına göre Philadelphia koridoru Filistin toprakları içerisinde kalıyor ancak belli bir kısmı (180 zırhlı araç ve 4 bin asker) İsrail güçlerinin kontrolünde kalıyor. Hafif silahlı Mısır polisinin sınırın diğer tarafına geçmesine izin verildi.

Philadelphia Koridoru, İsrail'in Ağustos 2005'te Gazze Şeridi'nden çekilmesine kadar İsrail güçlerinin kontrolünde kaldı; bu tarihten sonra Avrupa Birliği gözlemcilerinin huzurunda Filistin yönetimine devredildi. İsrail ile Mısır arasında, 1979 barış anlaşmasının güvenlik maddesine ek olarak Eylül 2005'te söz konusu koridora ilişkin bir anlaşma imzalanmıştı.

Anlaşmada, Mısır'ın Gazze sınırında terör, kaçakçılık ve tünellerin tespiti gibi görevlerden sorumlu 750 sınır muhafız askeri bulundurması çağrısında bulunuldu ve İsrail güçlerinin çekildiği Philadelphia koridoru Filistin yönetimine devredildi.

Hamas'ın Filistin'de 2006 seçimlerini kazanması ve kısa sürede Gazze'nin kontrolünü ele geçirmesinin ardından Philadelphia Koridoru Hamas yönetiminin kontrolüne geçti. İsrail ablukasının ardından Gazze koridoru boyunca Mısır'a giden çok sayıda tünel inşa edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir